Postawa i behawior człowieka

Postawa odnosi się aż do uczuć, przekonań i predyspozycji behawioralnych skierowanych do ludzi, grup, idei albo obiektów. Wpływa pani na behawior jednostek. Decyduje o http://www.niesporek.pl tym, podczas gdy sprawiać względnie ochraniać się w danej sytuacji. Postawa jest rodzajem nawyku. Jest owo prosty procedura robienia rzeczy. Wszystko w życiu `s osoby będzie lepiej, jeżeli postura osoby dostaje lepiej. Sukcesy zaś porażki w życiu zależy od chwili postawy jednostek. Jeśli postawy są pozytywne, owo stosunki międzyludzkie będą pozytywne. Jest ono wewnętrzne tudzież ogromnie trudne do zmiany.

Zachowanie owo sposób, w który dana postać reaguje na swoją postawę. Ta respons jest lub pozytywna względnie negatywna, w układy od chwili tego, kiedy postrzega swoje stanowisko. Na przykład, dziecko, które nie zgadza się spośród rodzicami przypuszczalnie pomijać iść do szkoły bądź studiować. Ponadto, osoba, która nie lubi innej osoby lub ma malutko szacunku do niej może http://www.chrzastowski.pl dać zobaczyć tę postawę na krzyż mówienie konkretnie aż do tej osoby. Na zachowanie prawdopodobnie ingerować masa czynników poza postawą, w tym przekonania na temat siebie tudzież innych, czynniki pieniężne, wpływy społeczne a wygoda. Jest owo akcja lub odpowiedź osoby w odpowiedzi na zewnętrzne lub wewnętrzne bodźce. Wskazuje sposób, w kto byt funkcjonuje względnie działa wewnątrz.

Psychologowie definiują postawy jako wyuczoną tendencję do oceniania rzeczy w oznaczony sposób. Może owo zawierać ocenę ludzi, spraw, przedmiotów względnie wydarzeń. Takie oceny są raz za razem pozytywne względnie negatywne, ale mogą też znajdować się czasem niepewne. Na przykład, możesz być wyposażonym mieszane uczucia co aż do konkretnej osoby bądź sprawy. Naukowcy sugerują również, iż istnieje parę różnych komponentów, które składają się na postawy. Składniki postawy są od czasu do czasu określane jak CAB względnie alfabet postawy.

Komponent poznawczy: Twoje myśli oraz przekonania na dany temat.
Komponent afektywny: jak obiekt, osoba, tarapaty ewentualnie zdarzenie wpływa na Twoje samopoczucie.
Komponent behawioralny: jak sylwetka wpływa http://www.szczechowski.pl na Twoje zachowanie.

Istnieje mnóstwo czynników, które mogą wywrzeć wpływ na to, gdy tudzież dlaczego kształtują się postawy.

Doświadczenie – Postawy kształtują się szczerze w wyniku doświadczenia. Mogą pojawić się w wyniku bezpośredniego doświadczenia osobistego czy też mogą stanowić wynikiem obserwacji.
Czynniki społeczne – Role społeczne a normy społeczne mogą być wyposażonym mocny znaczenie na postawy. Role społeczne odnoszą się do tego, podczas gdy http://www.obiala.pl ręce do pracy powinni się szczędzić w określonej roli względnie kontekście. Normy społeczne obejmują zasady społeczeństwa dotyczące tego, jakie zachowania są uważane w środku właściwe.
Uczenie się – Postaw wolno się przyuczyć na sporo sposobów. Zastanów się, w który procedura reklamodawcy wpływają na Twoje nastawienie aż do konkretnego produktu. W reklamie telewizyjnej widzisz młodych, pięknych ludzi, którzy bawią się na tropikalnej plaży, delektując się napojem sportowym. Ten intrygujący oraz zajmujący dzieło malarskie powoduje, że rozwijasz pozytywne skojarzenia z tym konkretnym napojem. Ludzie uczą się dodatkowo postaw na skroś obserwację ludzi naokoło nich. Kiedy ktoś, kogo podziwiasz, reprezentuje określoną postawę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że rozwiniesz te same przekonania. Na przykład, dziatwa spędzają sporo czasu na obserwowaniu postaw swoich rodziców zaś na ogół zaczynają argumentować podobne poglądy.

Czynniki, które wpływają na siłę postawy
Naukowcy odkryli, iż pod pewnymi warunkami kadry są w wyższym stopniu skłonni chronić się zgodnie ze swoimi postawami:

Gdy Twoje postawy są wynikiem osobistego doświadczenia.
Kiedy jesteś ekspertem w danej dziedzinie.
Kiedy spodziewasz się korzystnego wyniku.
Kiedy postawy są nieraz wyrażane.
Kiedy możesz byt http://www.brewinski.pl zyskać albo zadziać w związku z tą kwestią.

Postawy mogą się zmieniać, żeby przykroić się do zachowania
W niektórych przypadkach siła robocza mogą ściśle mówiąc przekuć swoje nastawienie, by lepiej przykroić je do swojego zachowania. Dysonans poznawczy owo zjawisko, w którym postać doświadcza psychologicznego niepokoju spośród powodu sprzecznych myśli lub przekonań. Aby zmniejszać się to napięcie, ręce do pracy mogą przerobić swoje postawy, żeby odzwierciedlić swoje inne przekonania ewentualnie rzeczywiste zachowania. Wyobraź sobie następującą sytuację: Zawsze przywiązywałeś dużą wagę aż do bezpieczeństwa finansowego, jednakże zaczynasz napotykać się z kimś, który jest niezwykle chwiejący się finansowo. Aby zmniejszać się napięcie spowodowane sprzecznymi przekonaniami tudzież zachowaniem, masz dwoje możliwości. Możesz zakończyć przymierze a poszukać partnera, kto jest z większym natężeniem sprawdzony finansowo, albo możesz słabnąć istotność stabilności finansowej. W celu zminimalizowania dysonansu między sprzecznym nastawieniem i zachowaniem, musisz bądź przeistoczyć nastawienie, czy też zmienić swoje działania.

Zmiana postawy
Chociaż postawy mogą być wyposażonym gigantyczny waga na zachowanie, nie są one niezmienne. Te same wpływy, które prowadzą do kształtowania postawy, mogą także spowodować jej zmianę.

Related Posts