Tekturowe tuby – krok w kierunku trwałości

Mamy XXI stulecie natomiast zdajemy sobie sprawę spośród ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje multum kryzysów, które przyczyniają się do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna praca odpadów nieulegających biodegradacji, nieobecność odpowiedzialnego zarządzania odpadami oraz recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu niezwykłe zdarzenie w BBC News… indeks ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero ostatnimi czasy (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy zwracać uwagę na nasze otoczenie zaś eksplorować docenić ranga człowieka natomiast jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są stale w toku. Jednak wśród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, iżby obniżyć nasze problemy, „recykling naszych odpadów a zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego podobnie produkty tekturowe wykonane w 100% spośród papieru pochodzącego z recyklingu są oczywistym wyborem, kto przypuszczalnie http://www.zuchowicz.eu wymienić różne niezrównoważone oraz kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne już od jakiegoś czasu, od momentu lat 50. ubiegłego wieku, i kształtny się tanie i przyjazne gwoli środowiska.

Obecnie tektura jest wykorzystywana w wielu branżach, od momentu opakowań po budownictwo, natomiast jest zwłaszcza znana ze swojej wytrzymałości oraz integralności strukturalnej, oraz oraz umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem dla przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się aż do recyklingu – przypadkiem być znów wykorzystana lub poddana recyklingowi w zależności odkąd potrzeb

Niedrogi – w porównaniu z innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość oraz brak elastyczności – artyzm do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie spośród przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, żeby nadawały się aż do różnych zastosowań w budownictwie zaś przemysłowych operacjach nawijania. W układy od chwili zastosowania zaś funkcji, do której są używane, tekturowe rdzenie a tuby mogą być zaprojektowane tak, aby być w użyciu http://www.kacperek.eu żądany rozmiar, wytrzymałość natomiast jedność gwoli wielu zastosowań przemysłowych oraz budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze aż do 2010 roku aplikacja tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało to spośród faktu, iż hart papieru ulega pogorszeniu pod spodem wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało owo jego stosowanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, z powodu bardzo wydajnej natomiast pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera spośród 2014 roku, jesteśmy chwilowo w stanie wytwarzać tekturowe tuby, które są chcący zabezpieczone zanim przenikaniem wilgoci. Ta mechanika pozwoliła na wykorzystanie tektury aż do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność tudzież potęga strukturalną, które spełniają wymagania zaś pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują w tym momencie szerokie http://www.wyroba.eu zastosowanie w projektowaniu tymczasowych lub półtrwałych konstrukcji, takich jak przestrzenie wystawiennicze natomiast rozrywkowe, domy, schroniska, zaś nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym od lat 50-tych XX wieku, głównie do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są dodatkowo tradycyjnie używane aż do poziomego deskowania mostów zaś podobnych konstrukcji.

Chociaż aktualnie dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych do projektowania konstrukcji ze względu na opcja ich recyklingu zaś zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne eksploatacja materiałów zaś rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co prawdopodobnie dać możliwość budowę tanich a zrównoważonych konstrukcji. Może owo potencjalnie zadowolić światowe potrzeba posiadania na tanie budowlanka mieszkaniowe i konstrukcje.

Related Posts