Tekturowe tuby – krok w kierunku trwałości

Mamy XXI wiek tudzież zdajemy sobie sprawę z ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje niemało kryzysów, które przyczyniają się aż do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna produkcja odpadów nieulegających biodegradacji, brak odpowiedzialnego zarządzania odpadami natomiast recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu niezwykłe zdarzenie w BBC News… komput ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero w ostatnim czasie (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy adresować uwagę na nasze otoczenie a próbować zdawać sobie sprawę doniosłość człowieka zaś jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są bezustannie w toku. Jednak pośród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, żeby okroić nasze problemy, „recykling naszych odpadów i zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego także produkty tekturowe wykonane w 100% spośród papieru pochodzącego z recyklingu są oczywistym wyborem, kto być może http://www.zuchowicz.eu dać w zamian różne niezrównoważone oraz kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne nuże od chwili jakiegoś czasu, od chwili lat 50. ubiegłego wieku, natomiast postawny się tanie zaś przyjazne dla środowiska.

Obecnie karton jest wykorzystywana w wielu branżach, odkąd opakowań po budownictwo, tudzież jest wyjątkowo znana ze swojej wytrzymałości oraz integralności strukturalnej, oraz również umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem gwoli przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się aż do recyklingu – przypadkiem egzystować od nowa wykorzystana względnie poddana recyklingowi w stosunki odkąd potrzeb

Niedrogi – w porównaniu z innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość a brak elastyczności – umiejętność aż do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie spośród przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, żeby nadawały się do różnych zastosowań w budownictwie tudzież przemysłowych operacjach nawijania. W zależności odkąd zastosowania natomiast funkcji, do której są używane, tekturowe rdzenie zaś tuby mogą znajdować się zaprojektowane tak, żeby utrzymywać się http://www.kacperek.eu konieczny rozmiar, potęga zaś jedność dla wielu zastosowań przemysłowych zaś budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze aż do 2010 roku aplikowanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało to z faktu, że moc papieru ulega pogorszeniu u dołu wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało to jego używanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, dzięki nader wydajnej oraz pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera z 2014 roku, jesteśmy chwilowo w stanie sporządzać tekturowe tuby, które są specjalnie zabezpieczone poprzednio przenikaniem wilgoci. Ta technika pozwoliła na eksploatacja tektury aż do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność natomiast wytrzymałość strukturalną, które spełniają wymagania a pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują w tym momencie szerokie http://www.wyroba.eu używanie w projektowaniu tymczasowych lub półtrwałych konstrukcji, takich gdy przestrzenie wystawiennicze natomiast rozrywkowe, domy, schroniska, a nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym od lat 50-tych XX wieku, głównie do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są także tradycyjnie używane do poziomego deskowania mostów a podobnych konstrukcji.

Chociaż w tej chwili dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane aż do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych do projektowania konstrukcji ze względu na możliwość ich recyklingu tudzież zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne wykorzystanie materiałów oraz rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co przypuszczalnie umożliwić budowę tanich natomiast zrównoważonych konstrukcji. Może owo potencjalnie dogodzić światowe potrzeba posiadania na tanie branża budowlana mieszkaniowe i konstrukcje.

Related Posts